Vademecum dla narzeczonych
Vademecum
dla narzeczonych zawierających ślub
w parafii św. Franciszka z Asyżu
1. Termin ślubu można zarezerwować w kancelarii parafialnej na jeden rok wcześniej.
2. Na zapowiedzi (spisanie protokołu przedślubnego) można dać trzy miesiące przed ślubem.
3. Upoważnionymi do spisania protokołu przedślubnego są księża z parafii narzeczonej i narzeczonego.
4. Proboszcz parafii narzeczonej lub narzeczonego, może upoważnić proboszcza innej parafii (tam gdzie będzie ślub) do spisania protokołu i pobłogosławienia związku. Upoważnienie powinno być na piśmie i uwzględniać także pobłogosławienie związku.
5. Do spisania protokołu przedślubnego narzeczeni przychodzą razem, odświętnie ubrani i przedstawiają następujące dokumenty.
-
Świadectwa z USC do ślubu konkordatowego. Jeżeli ktoś wcześniej zawarł kontrakt cywilny, to przedstawia odpowiedni dokument z USC o jego zawarciu.
-
Świadectwo chrztu, jeżeli jest ochrzczony poza parafią, w której jest spisywany protokół. Świadectwo jest ważne sześć miesięcy. Prosząc o wystawienie świadectwa należy zaznaczyć, że będzie potrzebne do sakramentu małżeństwa.
-
Świadectwo bierzmowania, jeżeli jest bierzmowany poza parafią. Świadectwo jest ważne bezterminowo.
-
Ważne dowody osobiste lub paszporty.
-
Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego na poziomie szkoły średniej.
-
Wdowy i wdowcy przedstawiają akt zgonu współmałżonka.
-
Jeżeli ktoś uzyskał stwierdzenie nieważności małżeństwa przez sąd kościelny to należy przedstawić w kancelarii prawomocny wyrok sądu.
6. Po spisaniu protokołu przedślubnego narzeczeni otrzymują prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w ich parafiach.
7. Po wygłoszonych zapowiedziach należy odebrać świadectwo wygłoszonych zapowiedzi (prosimy o odbiór osobisty ze względu na ochronę danych osobowych) i przedstawić je w kancelarii parafialnej, w której będzie ślub.
8. Narzeczeni zostają zobowiązani uczestniczyć razem w „spotkaniach dla narzeczonych”. Otrzymują specjalne indeksy.
9. W drugim tygodniu przed ślubem narzeczeni przychodzą do kancelarii, aby dopełnić wszelkich formalności: okazać świadectwo wygłoszonych zapowiedzi, indeksy i wpisy ze spowiedzi. Narzeczeni podają dane świadków (imię i nazwisko, wiek i adres zamieszkania.)
10. Narzeczeni i świadkowie powinni uczestniczyć w liturgii sakramentu małżeństwa w stanie łaski uświęcającej, aby przyjąć podczas Eucharystii Komunię Świętą.
11. Zachęcamy, aby krewni lub znajomi narzeczonych zatroszczyli się o piękno liturgii (czytanie Pisma Świętego, psalm, modlitwę wiernych.)
12. Jeżeli narzeczeni chcą wzbogacić naszą świątynię dekoracją kwiatową, to nie mogą tego czynić na własną rękę. Propozycję i sposób jej wykonania należy ustalić z panem kościelnym. Okazując mu zgodę na dekorację otrzymaną przy spisywaniu protokołu przedślubnego.
13. Kwiaty stanowiące dekorację prezbiterium i ołtarzy narzeczeni pozostawiają po uroczystości w kościele.
14. Do dekoracji nie używamy świec i nie wolno sypać kwiatkami we wnętrzu świątyni.
15. Jeśli narzeczeni wynajmą dywan z firmy dekorującej inny od tego, którym dysponuje parafia, to należy o jego rozwinięciu poinformować kościelnego.
16. Fotograf i kamerzysta, aby móc robić zdjęcia w kościele podczas ślubu, powinni mieć zaświadczenie o ukończonym pozytywnie kursie kościelnym. Zabronione jest „wpinanie” w kościelny wzmacniacz wszelkich urządzeń do rejestru dźwięku.
17. Kilka minut przed Mszą św. fotograf i kamerzysta powinni przedstawić się księdzu w zakrystii i poprosić o wskazania.
18. Apelujemy, aby przestrzegać sakralnego charakteru placu świątynnego. Prosimy, aby nie wystrzeliwać konfetti, które mogą oszpecać świątynię i stwarzają poważny problem porządkowy.
19. Ofiary związane ze ślubem składamy podczas spisywania aktu ślubu.