Chór parafialny „Franczesko”

9CHÓR PARAFIALNY

Franczesko”

Śpiewać pięknie Bogu, to znaczy śpiewać z radością.

Co znaczy śpiewać z radością? Znaczy to, aby rozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem”. 

Święty Augustyn

W ostatnią niedzielę lutego 2005 roku w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Parafii św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie padło ogłoszenie o powołaniu chóru parafialnego z prośbą o zgłaszanie chętnych parafian do udziału w tym zespole. Zaledwie 4 dni od ogłoszenia pozytywnie odpowiedziało aż 13 pań i 3 mężczyzn. 3 marca 2005 roku po Mszy Św. wieczornej amatorzy zebrali się w sali, gdzie p. Organista Robert Bartołd dokonał powitania i po modlitwie przystąpił do przesłuchania przydatności głosu w zespole. Czas prób chóralnych ustalono 2 razy w tygodniu po Mszy Św. Wieczornej tj. we wtorki i czwartki. Pierwszą próbę we wtorek 8 marca 2005 roku rozpoczęto modlitwą do Matki Bożej i Św. Cecylii. Na warsztat nauki uwzględniono pieśni wielkopostne ( w związku z przypadającym Wielkim Postem). Od początku Chórzystom przyświecały słowa: kto śpiewa, dwa razy się modli”. W wyniku różnych sytuacji życiowych skład chóru ulegał zmianom, część osób odeszło, przybyli nowi. Obecnie chór parafialny liczy 26 osób (w tym 14 sopranów, 6 altów i 6 basów). Chórzyści reprezentują najróżniejsze zawody, zwykle nie mają przygotowania muzycznego. Cotygodniowe próby, niedzielne występy w różnych kościołach, uświetnianie różnych świąt kościelnych i uroczystości (Np.: prymicji, ślubów, rocznic pożycia małżeńskiego, odpustów i pogrzebów) – wszystko to wymaga olbrzymiego wysiłku przede wszystkim ze strony organisty i dyrygenta – Roberta Bartołda . Zapanować nad członkami zespołu, odpowiednio dobrać i ustawić poszczególne głosy, wybrać repertuar, spędzać wiele godzin na próbach i podczas występów – wszystko to godne jest wielkiego szacunku i podziękowań.

Wspólnie z chórami ciechanowskich parafii, bierzemy udział w życiu kulturalnym Ciechanowa:

 • W uroczystość Chrystusa Króla „Cecyliada” tj. przeglądzie parafialnych zespołów wokalnych i instrumentalno-wokalnych,
 • Festiwal Kolęd i Pastorałek.
 • Przegląd pieśni Pasyjnych,
 • Przegląd pieśni Maryjnych
 • Diecezjalne dziękczynienie za kanonizację papieża Polaka w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie
 • Obchody 1050-lecia Chrztu Polski
 • Miejski orszak Trzech Króli

Owoce naszej pracy prezentowaliśmy na:

 • Przeglądzie pieśni Wielkanocnych w Jednorożcu,
 • Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Czerwińsku
 • Diecezjalnym Sacrosong w Serocku,
 • Koncertach w Licheniu i Świętej Lipce,
 • Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych „Ciechanovia Cantans”.

Wszyscy chórzyści kochają śpiew i muzykę. Nie traktują przynależności do chóru jako przykrego obowiązku, ale czerpią z tego przyjemność, rozwijając przy okazji swoje talenty muzyczne. Pragną wielbić Boga poprzez swój wspólny śpiew.

Mamy ogromną prośbę do pań i panów, aby wykazali się odwagą i włączyli się w tą piękną inicjatywę, która służy dobru naszej wspólnoty, bowiem to my ludzie tworzymy ten prawdziwy i żywy Kościół, jak się weń angażujemy to takie efekty uzyskujemy.

Zapraszamy na próby, które odbywają się w każdy wtorek o godz.18.30 .

Do zobaczenia.

7

Parafia na Facebook